top of page

Kompletny przewodnik po diecie Low FODMAP


Dieta low FODMAP zdobywa uznanie jako efektywna strategia łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) i innych pokrewnych dolegliwości, takich jak SIBO (przerost bakteryjny w jelicie cienkim). Opracowana przez zespół z Monash University w Australii, dieta ta opiera się na ograniczeniu spożycia fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, które mogą prowokować nieprzyjemne symptomy u osób z IBS.Czym są FODMAPy?


FODMAPy to grupa węglowodanów, których spożycie u niektórych osób prowadzi do nadmiernego fermentowania w jelitach i powoduje objawy takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, czy zaparcia. Ograniczając je w jadłospisie, dieta low FODMAP może znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na IBS.

wizyta z dietetykiem

Etapy diety low FODMAP

Dieta low FODMAP dzieli się na trzy główne etapy, zaprojektowane w celu uspokojenia objawów, następnie identyfikacji produktów wywołujących objawy, aby osiągnąć jak największą swobodę żywieniową bez nasilania dolegliwości.

Etap 1: Eliminacja


Pierwszy etap polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety produktów bogatych w FODMAPy przez okres 2 do 6 tygodni. To czas, kiedy obserwuje się, czy i jak bardzo zmniejszą się objawy IBS. Jest to również okres, w którym ważne jest ścisłe przestrzeganie listy dozwolonych i zakazanych produktów.

Zobacz webinar 1 faza diety low fodmap

Etap 2: Reintrodukcja

Po osiągnięciu poprawy stanu zdrowia, rozpoczyna się etap reintrodukcji, podczas którego stopniowo wprowadza się do diety poszczególne grupy produktów bogatych w FODMAPy. Pozwala to na identyfikację konkretnych węglowodanów, które wywołują objawy i określenie ich indywidualnego progu tolerancji. W tym etapie, każdy rodzaj FODMAP jest testowany osobno, zaczynając od małych porcji, stopniowo zwiększając ich ilość. Pozwala to na dokładną ocenę, które produkty i w jakich ilościach są tolerowane przez organizm.

Zobacz webinar 1 faza diety low fodmap

Etap 3: Indywidualizacja

Na podstawie obserwacji i wyników fazy reintrodukcji, ostatni etap diety polega na dostosowaniu jadłospisu do indywidualnych potrzeb i tolerancji. Celem jest stworzenie zbilansowanej, zróżnicowanej diety, która minimalizuje objawy IBS, jednocześnie zapewniając wszystkie niezbędne składniki odżywcze i maksymalizując różnorodność spożywanych pokarmów.

Efekty stosowania diety low FODMAP


Badania i doświadczenia kliniczne pokazują, że dieta low FODMAP może przynieść znaczną poprawę u 60 do 80% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Poprawa ta objawia się zmniejszeniem lub całkowitym zniknięciem wzdęć, bólów brzucha, biegunki czy zaparć.


Dlaczego dieta low FODMAP jest skuteczna?


Ograniczenie FODMAPów w diecie zmniejsza ilość fermentowalnych substratów dla bakterii jelitowych, co prowadzi do zmniejszenia produkcji gazów i związanych z tym objawów dyskomfortu. Dieta ta nie tylko łagodzi symptomy IBS, ale również może pomóc w lepszym zrozumieniu, które pokarmy są przyczyną dolegliwości, umożliwiając bardziej świadome zarządzanie własnym jadłospisem.


Dietetyk low FODMAP


Dieta low FODMAP jest stosunkowo restrykcyjna i wymaga dokładnego planowania, aby zapewnić zbilansowane spożycie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo, długoterminowe stosowanie diety bez odpowiedniej reintrodukcji może prowadzić do niepożądanych zmian w mikrobiomie jelitowym i niedoborów pokarmowych.

Kluczem do skutecznego stosowania diety low FODMAP jest współpraca z doświadczonym dietetykiem, który pomoże w prawidłowym przejściu przez wszystkie etapy diety, zapewniając jednocześnie, że dieta jest zrównoważona i dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych i odżywczych.

Profesjonalne wsparcie jest szczególnie ważne podczas fazy reintrodukcji, gdzie precyzyjne wprowadzanie poszczególnych produktów i monitorowanie reakcji organizmu wymaga fachowej wiedzy.


wizyta z dietetykiem

Znaczenie edukacji i wsparcia na diecie low FODMAP


Edukacja pacjentów jest nieodzownym elementem skutecznego stosowania diety low FODMAP. Zrozumienie, które produkty zawierają wysokie ilości FODMAP i jak mogą one wpływać na objawy IBS, jest kluczowe dla samodzielnej kontroli i zarządzania dietą. Ponadto, wsparcie emocjonalne i motywacja są ważne, ponieważ zmiana nawyków żywieniowych może być wyzwaniem, szczególnie w początkowych fazach diety.


Jak sobie ułatwić dietę low FODMAP?


Dostępność zasobów, takich jak tabelki produktów dozwolonych i zakazanych, aplikacje mobilne (np. aplikacja Monash University FODMAP), przepisy kulinarne oraz grupy wsparcia, może znacznie ułatwić stosowanie i przestrzeganie diety. Wykorzystanie tych narzędzi pomaga w utrzymaniu różnorodności diety i zapewnieniu, że posiłki są nie tylko bezpieczne, ale również smaczne i zadowalające.


Indywidualne podejście


Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, a dieta low FODMAP wymaga indywidualizacji. Efekty diety mogą się różnić w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby słuchać własnego ciała i dostosowywać dietę do osobistych reakcji i preferencji. W niektórych przypadkach, poza IBS, inne problemy zdrowotne mogą również wpływać na reakcje na dietę, co dodatkowo podkreśla potrzebę indywidualnej oceny i dostosowania.

Dieta low FODMAP oferuje obiecującą strategię dla osób zmagających się z IBS i pokrewnymi dolegliwościami, jednak jej skuteczność zależy od prawidłowego zastosowania i przestrzegania trzech kluczowych etapów: eliminacji, reintrodukcji i indywidualizacji. Współpraca z dietetykiem, edukacja i wykorzystanie dostępnych narzędzi mogą znacznie przyczynić się do sukcesu diety. Przy odpowiednim podejściu i wsparciu, dieta low FODMAP może nie tylko złagodzić objawy IBS, ale również poprawić ogólną jakość życia i dobrostan osób nią stosujących.

6 wyświetleń

Comentários


bottom of page