top of page

Jak zacząć dietę low FODMAP?

Zaktualizowano: 16 gru 2021

Dieta low FODMAP może przynieść zadowalające efekty u osób z zespołem jelita drażliwego, jednak jej stosowanie nie jest łatwym zadaniem. Aby pomóc Wam w przejściu najtrudniejszych kroków, opiszę w tym artykule to, od czego zacząć wprowadzanie diety low FODMAP w życie.

Przede wszystkim rozpoczynanie jej stosowanie powinno być poprzedzone diagnozą lekarza. Dieta low FODMAP jest zalecana u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS) oraz wśród chorych na SIBO, którzy są tuż po zakończeniu antybiotykoterapii.

Co jeść na diecie low FODMAP?

Pierwszym krokiem, który proponuję wszystkim rozpoczynającym przygodę z dietą low FODMAP jest zapoznanie się z listą produktów zalecanych i niezalecanych. Możecie ją bezpłatnie pobrać z mojej strony w wersji polskiej lub zainstalować płatną aplikację na telefon stworzoną przez twórców diety Monash University.


Ta dieta charakteryzuje się tym, że znaczna część dozwolonych produktów ma konkretną dzienną dawkę, która nie powinna być przekraczana. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie przekraczać tych konkretnych ilości, ponieważ przy spożyciu nadmiernej dawki dany produkt będzie high FODMAP i istnieje duże ryzyko, że dieta nie będzie skuteczna.


Proponuję zapoznać się dokładnie z listą produktów dozwolonych – mimo wielu ograniczeń, ta dieta może być smaczna i urozmaicona, a pomysły na posiłki znajdziemy szybciej skupiając się na tym co MOŻEMY jeść.Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z tym, jak przebiegają wszystkie etapy diety low FODMAP. Nie jest to bowiem postępowanie żywieniowe, które możemy stosować przez wiele lat. W tej diecie ograniczamy znacznie produkty będące źródłem cennego dla zdrowia błonnika pokarmowego oraz wielu witamin i minerałów, dlatego należy stosować ją zgodnie z rekomendacjami.Pierwsza faza diety low FODMAP - eliminacja

Pierwsza faza diety low FODMAP polega na restrykcyjnym stosowaniu wyłącznie produktów dozwolonych przez okres 2 do 6 tygodni. W tym czasie objawy takie jak bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, gazy, zaparcia powinny ulec znacznemu lub całkowitemu wyciszeniu.

Wyłącznie jeśli wymienione symptomy zespołu jelita drażliwego będą zmniejszone lub wyeliminowane w 1 fazie, to kontynuujemy dietę low FODMAP przechodząc przez 2 i 3 fazę.

Warto pamiętać o tym, że w pierwszej fazie diety low FODMAP powinniśmy trzymać się restrykcyjnie stosowania wyłącznie produktów dozwolonych – niestety przez ten czas każde odstępstwo może spowodować chwilowy powrót objawów i konieczność przedłużenia czasu trwania tej fazy. Nie jest to łatwe, ale nie zapominajmy o najważniejszym celu tego poświęcenia – chcemy uwolnić się od codziennie towarzyszących nam objawów przy zespole jelita drażliwego, a aktualnie dieta low FODMAP to jedna z najlepiej zbadanych i najbardziej efektywnych terapii tej choroby.


Zapraszam do przeczytania mojego artykułu odnośnie skuteczności diety low FODMAP przy zespole jelita drażliwego: Dieta w zespole jelita drażliwego - na czym polega dieta low FODMAP i jakie są jej efekty?


Zapraszam do zapoznania się z moim filmem o diecie low FODMAP.
Brak efektów na diecie low FODMAP

Jeśli w pierwszej fazie diety low FODMAP nadal doskwierają nam objawy i nie widzimy żadnej poprawy, to przede wszystkim warto skontaktować się z dietetykiem i dokładnie omówić tę sytuację – w takim przypadku zapraszam na umówienie się na wizytę online. Przyczyny mogą być różne, ale jedną z najczęstszych jest nieprawidłowe stosowanie diety low FODMAP. W tej diecie niezwykle łatwo jest o błędy i właśnie dlatego warto zwrócić się o pomoc szczególnie w przypadku, gdy nie widzimy efektów.Druga faza diety low FODMAP - reintrodukcja

Gdy pierwsza faza przebiegła pomyślnie i w ciągu 2-6 tygodni stosowania diety low FODMAP zauważyliśmy znaczną poprawę, to przechodzimy do drugiej fazy. Jest to moment, w którym wprowadzamy konkretne dawki produktów high FODMAP w zaplanowanym czasie. W ciągu jednego tygodnia testujemy jeden produkt, który jest przedstawicielem całej jednej grupy FODMAP. Testowanie połączone jest z obserwacją – na podstawie naszego samopoczucia wnioskujemy jak wysoka lub niska jest nasza tolerancja na konkretną grupę FODMAP.Jakie produkty testuje się w drugiej fazie diety low FODMAP?

Wszystkich grup FODMAP jest 6, ale ja proponuję moim pacjentom testowanie jednej z nich trzykrotnie, co daje w sumie 8 tygodni. Testujemy przez ten czas:

1. Laktozę,

2. Galaktooligosacharydy,

3. Sorbitol,

4. Fruktozę,

5. Mannitol,

6. Fruktany ze zbóż,

7. Fruktany z warzyw,

8. Fruktany z owoców.

Każda z tych grup ma określone produkty i dawki do testowania. Cały etap testowania wraz z przygotowaniem diety low FODMAP, którą nadal trzeba w tym czasie stosować, przygotowuję dla pacjentów po wizycie online.Trzecia faza diety low FODMAP - personalizacja diety

Po ukończeniu drugiej fazy przychodzi długo wyczekiwany czas powrotu do większej normalności przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego samopoczucia. Wyniki obserwacji uzyskane podczas drugiej fazy wykorzystujemy, aby zaplanować nasze codzienne odżywianie. Grupy FODMAP powodujące objawy przy testowaniu będą dla nas dalej niezalecane, ale jest wysoce prawdopodobne, że część z nich nie spowoduje w II fazie symptomów i będziemy mogli je dodać do diety na stałe.


Od tego momentu tabelka produktów low i high FODMAP nie będzie nas już w pełni obowiązywała. Jedynie niektóre z tych produktów nadal będą musiały być wykluczane.

Jeśli potrzebujesz pomocy dietetyka klinicznego przy przejściu przez wszystkie fazy diety low FODMAP, to umów się na wizytę online.


Comments


bottom of page