top of page

Zgaga – jak się jej pozbyć?

Autor artykułu: Joanna Marciszewska


Zgaga to objaw, który przy częstym występowaniu może świadczyć o występowaniu choroby takiej jak np. refluks żołądkowo-przełykowy. W tym artykule, dam Wam kilka sposobów, które mogą sprawić, że na dobre pożegnacie się ze zgagą.

Jestem dietetyczką kliniczną, prowadzę wizyty online i naprawdę szerokie grono moich pacjentów na początku zmagało się ze zgagą, a po wprowadzeniu indywidualnej współpracy udało nam się całkowicie zażegnać ten problem.Domowe sposoby na zgagę


1. Po posiłku, a szczególnie przez pierwsze 2h po jedzeniu unikajcie przede wszystkim (bardzo przyjemnej) pozycji: leżącej, półleżącej, która niestety sprawi, że bardzo łatwo ta treść żołądkowa będzie przechodzić Wam do przełyku. Starajcie się utrzymywać pionową pozycję, może to być pozycja siedząca albo stojąca. Jak najbardziej możecie iść na spacer, ale jeśli planujecie jakieś trudniejsze ćwiczenia to raczej starajcie się zachować także ten odstęp 2 - godzinny.

2. Sen - jeśli zauważacie, że w nocy macie tę zgagę, dosyć często lub macie na przykład nad ranem kaszel i chrypkę, to bezgłowie swojego łóżka możecie podnieść tak, aby rzeczywiście nie leżeć całkiem na płasko.

Jak o śnie, to wspomnę też o kolacji. Warto jest zachować mniej więcej 3h maksymalnie 2h przerwy pomiędzy kolacją a pójściem spać.


! Bardzo ważna jest higiena waszego snu, ponieważ jeśli macie bardzo rozregulowany tryb snu i godziny zasypiania, jeśli wpatrujecie się w smartfony, telewizję, komputery tuż przed spaniem to wydzielanie melatoniny, czyli tak zwanego hormonu snu może być znaczenie zaburzone. A właśnie ten hormon snu zapobiega zgadze w taki sposób, że zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych. Jednocześnie zaciska dolny zwieracz w przełyku. Właśnie niedociśnięty zwieracz dolny przełyku sprawia, że ta zgaga powstaje, bo cofa nam się treść.


3. Jeśli macie problem z zasypianiem i zauważacie, że rzeczywiście ciężko jest Wam iść spać o danej godzinie, możecie też rozważyć suplementację melatoniną w godzinach wieczornych.4. Ważnym elementem jest także powolne, świadome jedzenie i to jest bardzo często problem pacjentów, u których ta zgaga występuje. Ponieważ szybkie jedzenie, sprawia że przede wszystkim nieprawidłowo gryziemy pokarm. Pokarm przez to trochę dłużej musi zostać w żołądku, żeby móc ulec rozdrobnieniu więc jest też większa szansa na zgagę. Pamiętajmy o tym naprawdę jeść powoli i w spokoju, to też wpłynie bardzo korzystnie na naszą mikrobie jelitową. I tak naprawdę na bardzo wiele aspektów naszego przewodu pokarmowego.
Czego unikać przy zgadze - jedzenie i napoje

1. Z pewnością unikajcie alkoholu, szczególnie w nadmiernych ilościach.

2. Mocna kawa czy mocna herbata, kofeina też może nasilać zgagę. Co być może już u siebie zaobserwowaliście. I co ciekawe mięta nie powinna być herbatką, którą stosujemy na zgagę, ponieważ ona zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Rzeczywiście przyda się osobom, które nie cierpią na zgagę i są po jakimś bardzo obfitym, tłustym grillu - przyda się to w trawieniu, ale przy zgadze będzie tylko pogłębiała problem. Taką bezpieczną herbatą jest np. rumianek, a bezpiecznym płynem jest oczywiście niegazowana woda, czy też słaba herbata.

3. Jeśli chodzi o samą dietę to przede wszystkim unikajcie ostrych przypraw, co pewnie już zauważyliście jak one na Was działają. I obserwujcie, obserwujcie, obserwujcie, ponieważ jest faktycznie kilka produktów, które często powodują zgagę np. cytrusy czy przetwory pomidorowe, ale nie u każdego. Warto jest sobie zrobić dzienniczek żywieniowy np.: - obserwować przez cały tydzień co jecie, - kiedy macie zgagę, - w jakim nasileniu i w ten sposób można już wysnuć pewnie wnioski po jakich produktach zazwyczaj oczywiście nasila się Wam ten problem.


! Oczywiście dbajcie o to żeby w Waszym życiu było jak najmniej stresu, ponieważ stres niesamowicie indukuje zgagę.


O co jeszcze zadbać przy zgadze?


W diecie też jest ważne równomierne rozłożenie tłuszczu na posiłki. Chodzi o to, żeby nie było tak, że np. na śniadanie, drugie śniadanie nie jecie praktycznie w ogóle tłuszczu, a później na obiad porcja tłuszczu jest ogromna. Tak też widzę, że często zdarza się u moich pacjentów i staram się, żeby ten tłuszcz był w diecie, ale w takich ilościach mniejszych rozłożonych na wszystkie posiłki.


! Warto unikać przejadania się, co też pewnie zauważyliście że jeśli jecie dużo większą porcję niż chcieliście - to ta zgaga nawraca. Dziękuje Wam bardzo za przeczytanie tego artykułu :) Jeśli potrzebujecie indywidualnego jadłospisu, przy zgadze czy też przy innych zaburzeniach i chorobach to zapraszam na wizytę online.

141 wyświetleń

Comments


bottom of page