top of page

SIBO i IMO: dieta, leczenie i przyczyny

Autor artykułu: Dietetyk Joanna Marciszewska


SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, to zaburzenie charakteryzujące się nadmierną ilością drobnoustrojów w miejscu, gdzie fizjologicznie powinny występować w znacznie mniejszych ilościach. Może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, a nawet niedobory pokarmowe.
Objawy SIBO

Charakterystyczne dla SIBO są między innymi:

  • duże wzdęcia,

  • gazy,

  • biegunki,

  • zaparcia,

  • bóle brzucha

  • oraz nudności.

Ze względu na niespecyficzność objawów, diagnoza SIBO wymaga dokładnych badań.

Co to jest IMO?

IMO, inaczej przerost metanogenów, jest wariantem SIBO, w którym dominują drobnoustroje produkujące metan. Często kojarzy się z zaparciami i wymaga nieco innej strategii leczenia niż tradycyjne SIBO.


Diagnostyka SIBO i IMO

Antybiotykoterapia to standardowa metoda leczenia SIBO, zwłaszcza w przypadku nawrotów. Popularnymi antybiotykami są Xifaxan, Neomycyna i niekiedy Metronidazol, często stosowane w połączeniu z probiotykami, takimi jak Saccharomyces boulardii, aby zwiększyć skuteczność terapii.


Leczenie SIBO i IMO

Antybiotykoterapia to standardowa metoda leczenia SIBO, zwłaszcza w przypadku nawrotów. Popularnymi antybiotykami są Xifaxan, Neomycyna i niekiedy Metronidazol, często stosowane w połączeniu z probiotykami, takimi jak Saccharomyces boulardii, aby zwiększyć skuteczność terapii.

Dieta w leczeniu SIBO i IMO

Dieta low FODMAP jest często rekomendowana osobom zmagającym się z SIBO i IMO, ponieważ ograniczenie fermentowalnych oligo-, di-, monosacharydów i polioli może przyczynić się do zmniejszenia objawów. Wprowadzenie tej diety zaraz po zakończeniu antybiotykoterapii może zmniejszyć ryzyko nawrotów.


Probiotyki przy SIBO i IMO


Suplementacja może być ważnym elementem wsparcia terapii SIBO i IMO. Warto mieć jednak na uwadze, że np. wiele probiotyków nadal stoi pod znakiem zapytania ze względu na niewiele badań naukowych – nie wiemy jaki będzie efekt stosowania wielu z nich. Ja polecam pacjentom stosowanie Saccharomyces boulardii, ponieważ jest jednym z najlepiej zbadanych probiotyków przy SIBO.


Style życia a SIBO i IMO


Odpowiedni tryb życia i dieta mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu nawrotom SIBO i IMO. Regularne posiłki, unikanie nadmiernego podjadania, utrzymywanie aktywności fizycznej oraz zarządzanie stresem mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej.


Szukanie przyczyn SIBO i IMO


Znalezienie i adresowanie podstawowej przyczyny SIBO i IMO jest nie tylko wyzwaniem diagnostycznym, ale również kluczowym elementem skutecznej terapii. Przerost bakterii w jelicie cienkim często jest wynikiem złożonej interakcji między dietą, stylem życia, stanem mikroflory jelitowej oraz ogólnym stanem zdrowia. W przypadkach, gdy SIBO lub IMO nawracają pomimo zastosowania antybiotykoterapii i diet, konieczne jest głębsze zrozumienie przyczyn leżących u podstaw tych zaburzeń.

Specjaliści, takie jak gastroenterolodzy i dietetycy kliniczni, mogą sugerować wykonanie szeregu badań diagnostycznych, w tym testów oddechowych, badań krwi, a czasami nawet endoskopii, aby zbadać możliwe przyczyny SIBO, takie jak niedostateczna kwasowość żołądka, zaburzenia motoryki jelitowej czy nieprawidłowości anatomiczne. Ponadto, ważne jest sprawdzenie, czy nie występują inne stany, które mogą sprzyjać rozwojowi SIBO, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy celiakia.

Szukanie przyczyny wymaga również dokładnej analizy diety i nawyków żywieniowych pacjenta, gdyż niektóre pokarmy mogą przyczyniać się do rozwoju niekorzystnej mikroflory jelitowej. Ocenia się także wpływ stosowanych leków, w tym inhibitorów pompy protonowej czy leków przeczyszczających, które mogą zaburzać naturalną równowagę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.


Podsumowanie


SIBO i IMO to skomplikowane zaburzenia, które wymagają kompleksowego podejścia, obejmującego dokładną diagnostykę, odpowiednio dobrane leczenie antybiotykowe, dietę, suplementację oraz modyfikacje stylu życia. Współpraca z doświadczonym specjalistą, takim jak dietetyk kliniczny, jest niezbędna, aby zapewnić
25 wyświetleń

Comments


bottom of page