top of page

Sposoby na zaparcia. Przyczyny zaparć i leczenie

Zaparcie, często potocznie nazywane zatwardzeniem, to przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego. Objawia się problemami z wypróżnieniem, występującym raz na parę dni, a w ekstremalnych przypadkach nawet raz na dwa tygodnie. Towarzyszy mu uczucie niepełnego oddania stolca czy też jego zbyt twarda konsystencja. Bywa bolesne i poprzedzone silnym parciem. Długotrwałe zaparcia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a także utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest to problem, który często znika po wprowadzeniu kilku zmian w diecie i zwiększeniu aktywności fizycznej w ciągu dnia. Uporać się z nimi możesz poprzez metody omówione poniżej. Pamiętaj jednak, by zgłosić się do lekarza, gdy pomimo wprowadzonych zmian, dolegliwości nie ustępują, ponieważ może to oznaczać pozajelitowe przyczyny zaparć.


  • Zaparcia atoniczne - spowodowane są zwolnieniem perystaltyki jelit, a w konsekwencji dochodzi do nadmiernego wchłaniania wody w jelicie grubym i zagęszczenia mas kałowych. Stają się one zbite, twarde, co sprawia, że wypróżnianie jest utrudnione i bolesne.

  • Zaparcia spastyczne- spowodowane są zaciskaniem się jelita wokół mas kałowych, co może prowadzić do stanów zapalnych. Często występuje zaparcie naprzemiennie z biegunką, co spowodowane jest stanem zapalnym.