top of page

Jak wyleczyć SIBO? Przyczyny, objawy i dieta przy SIBO, IMO

Autor artykułu: Joanna Marciszewska

Czym jest SIBO? I jakie są objawy tego zaburzenia oraz dlaczego tak bardzo lubi nawracać nawet pomimo wprowadzenia antybiotykoterapii?

Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.


Czym jest SIBO i jakie występują rodzaje?

SIBO to takie zaburzenie, w którym występuje przerost bakterii w jelicie cienkim. I co ważne, w jelicie cienkim tak naprawdę fizjologicznie występują bakterie, oczywiście w znacznie mniejszej ilości niż w jelicie grubym ale celem terapii SIBO, nie jest to żeby całkowicie oczyścić jelito cienkie z bakterii. Tylko w pewien sposób zmodulować ich ilość w tym miejscu.

Wyróżniamy kilka rodzajów SIBO:

 • SIBO wodorowe czyli takie, w którym występuje przerost bakterii produkującej wodór i w tym przypadku dosyć często pojawiają się biegunki,

 • SIBO metanowe tak zwane IMO i tutaj jest przerost metanogenów często występują tu zaparcia.

 • SIBO mieszane, czyli zarówno metanogeny jak i bakterie produkujące wodór występują w nadmiernej ilości

 • SIBO siarkowodorowe. W celu diagnostyki SIBO, aktualnie stosuje się oddechowy test wodorowo-metanowy, który powie nam o tym czy właśnie jest przerost metanogenów lub bakterii produkujących wodór.

! Co ważne lepiej zdecydować się na ten wodorowo-metanowy niż na sam wodorowy, który, jest delikatnie tańszy ale możemy wtedy otrzymać fałszywie negatywne wyniki, ponieważ jeśli mamy przerost metanogenów to przy takim teście nic nam niestety nie wykaże. Jeśli w teście wyjdzie nam rzeczywiście, że SIBO u nas występuje

to następnie warto udać się do gastrologa, który prawdopodobnie

zaleci antybiotykoterapię.

Najczęstsze objawy SIBO

Najczęstsze objawy SIBO to:

 • duże wzdęcia,

 • biegunki,

 • zaparcia,

 • bóle brzucha,

 • nudności, niekiedy także zgaga,

 • niedobory pokarmowe.

Jest tego całkiem sporo ale jak widzicie nie są to takie specyficzne objawy po których od razu można rozpoznać że jest to SIBO. Dlatego też warto wykonać ten test żeby się upewnić. Ponadto szacuje się, że nawet ponad 80% osób z zespołem jelita drażliwego napotka na swej drodze właśnie SIBO, ponieważ szczególnie nieleczony zespół jelita drażliwego będzie faktycznie główną przyczyną SIBO, będzie mógł być główną przyczyną SIBO. Aktualnie leczenie przy zespole jelita drażliwego polega głównie na dopasowanej indywidualnie diecie. Tu polecam przede wszystkim dietę low FODMAP.

Co jeszcze, jeśli chodzi o terapię SIBO?


Niestety jest to zaburzenie które, lubi sobie nawracać. Szacuje się, że ok. u 44% osób, które przejdą terapię SIBO antybiotykoterapię, to w ciągu 9 miesięcy nawróci to zaburzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim z tego powodu, że SIBO występuje z jakiejś przyczyny. Jeśli my tej przyczyny nie znajdziemy to cały czas będą takie sprzyjające warunki do powstania SIBO i prawdopodobnie faktycznie SIBO znowu się pojawi, więc

myślę, że taki priorytetem przy leczeniu tego zaburzenia jest znalezienie prawdopodobnej, bo nigdy nie mamy pewności czy to co obstawiamy jest jedyną przyczyną, więc warto jest przyjrzeć się wszystkim przyczynom przerostów flory bakteryjnej w jelicie cienkim. I jeśli to jest możliwe to zminimalizować lub wykluczyć.

Dlaczego nie wszyscy na świecie mają SIBO? I jakie mechanizmy bronią nasze jelito cienkie przed tym rozrostem bakterii?


Mechanizmów jest sporo, jednym z nich jest wędrujący kompleks mioelektryczny.

Jest to taka gospodyni naszych jelit, która powoduje po przez skurcze mięśni gładkich wydalanie treści pokarmowej, która gdzieś tam jeszcze zalega w jelicie cienkim.

Dzięki czemu warunki takie, które mogłyby sprzyjać bakteriom, bo pozostała treść pokarmowa w jelicie cienkim to jest coś idealnego dla rozrostu bakterii, te warunki nie zostają spełnione bo jelito jest fajnie oczyszczone. Co ważne ten kompleks, nie działa od razu po posiłku, tylko musimy poczekać ok 2,3 godzin i mieć taką przerwę między posiłkiem jednym, a drugim żeby ten kompleks zaczął działać. Dlatego już tu widzimy pierwszą możliwą przyczynę SIBO.

Możliwe przyczyny SIBO:

- częste podjadanie,

- nie zachowywanie regularnych pór posiłków,

- niewłaściwe rozciąganie posiłków na kilka mniejszych przekąsek i w efekcie nie zachowywanie tych odstępów czasowych pomiędzy jednym posiłkiem a drugim.


 • Kolejnym mechanizmem obronnym są nasze enzymy trawienne, które mają działanie bakteriobójcze. Czyli jeśli mamy problem z wydzielaniem enzymów trawiennych. Przykładowo mamy niedokwasoty w żołądku albo nasze trzustka wydziela za mało enzymów trawiennych, albo nasza wątroba wydziela za mało żółci, to rzeczywiście też są to sprzyjające warunki do rozwoju SIBO.


 • Kolejnym myślę bardzo istotnym elementem jest perystaltyka jelit. Jeśli ona jest znacznie spowolniona to są to idealne warunki dla rozwoju SIBO, bo po prostu treść pokarmowa dłużej zostaje w jelicie cienkim.


Co możemy zrobić, żeby SIBO nie nawracało?

Na ten temat znajdziecie u mnie w sklepie cały prawie 2 godzinny webinar, gdzie tłumaczę wszystkie możliwe przyczyny, suplementacje, dietę, wszystko na czym tak naprawdę warto się skupić. Jeśli potrzebujecie indywidualnego wsparcia, to oczywiście zapraszam na wizytę onlinePodsumowując tak w skrócie żeby już dać wam znać o co mniej więcej chodzi, to przede wszystkim tutaj na początku współpracy próbuję zawsze doszukać się przyczyny, ewentualnie proponuję jakieś dodatkowe badania diagnostyczne, jakie są częste

przyczyny przede wszystkim stosowane leki. Tutaj szczególnie:


 • inhibitory pomp protonowej, bardzo sprzyjają SIBO,

 • także długa antybiotykoterapia.


Jeśli chodzi o inne choroby i zaburzenia, również mogą znacznie wpływać na SIBO, przykładowo nieleczona niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nieprawidłowo wyrównana insulino oporność, też nieleczona lub stosowanie nieprawidłowej diety przy tym zaburzeniu. Bardzo, bardzo dużo jest możliwych przyczyn jeśli chodzi o choroby. Także tak jak już wspominałam właśnie nieprawidłowa perystaltyka jelit, nieprawidłowe wydzielanie enzymów trawiennych. To może być związane z jakąś chorobą ale może też związane z tym jakie my mamy podejście do jedzenia.

Jeśli jemy coś w pośpiechu, w ogóle się nie zastanawiamy co mamy na talerzu to już to może być przyczyną że mamy za mało enzymów trawiennych i nieprawidłową perystaltykę jelit. Jeśli mamy za mało aktywności fizycznych to również może znacznie wpłynąć na naszą perystaltykę, więc trzeba tak ogólnikowo spojrzeć też na swój tryb życia. Jeśli mamy za dużo stresu, za mało relaksu to też może mieć istotny wpływ.


Kolejnym elementem jest oczywiście antybiotykoterapia, która przez wielu, wielu, wielu przypadkach jest przepisywana chyba że są przeciwwskazania. W trakcie antybiotykoterapii zawsze polecam Saccharomyces boulardii jest to jeden z najlepiej przetestowanych probiotyków przy SIBO. Nie jest w stanie tak skolonizować czy osiedlić się w jelicie cienkim więc naprawdę jest bezpieczny. A z drugiej strony zauważono, że na przykład Xifaxan czy Metroidazol mają znacznie lepszą skuteczność gdy łączymy stosowanie tych antybiotyków razem z Saccharomyces boulardii. Co ważne odstęp należy zachować między przyjęciem prebiotyku a antybiotykiem żeby nie przyjmować ich równocześnie ale raczej zachować jakiś 3 godzinny odstęp.

Co więcej możemy zrobić, oczywiście dieta jest szczególnie istotna po przez dietę chcemy nie tylko osłabić florę bakteryjną w jelicie cienkim ale musimy przede wszystkim wzmocnić florę bakteryjną w jelicie grubym, ponieważ słaba flora w jelicie grubym również jest częstą przyczyną SIBO, więc nie możemy w przypadku SIBO przejść na dietę bez błonnikową, bez owoców i warzyw, bez orzechów bez pełnoziarnistych produktów zbożowych, bo to jest prosta droga do nawrotu. Tu często jest zalecana i też przyznam że

w swojej praktyce też to stosuję wprowadzenie diety low FODMAP.

Po zakończeniu antybiotykoterapii, jest to związane z tym że nieco może to zmniejszyć ryzyko nawrotu, a druga sprawa jest taka że tak dużo osób ma równocześnie SIBO i zespół jelita drażliwego, że możemy od razu sprawdzić czy rzeczywiście ta dieta

może pomóc. Możemy tutaj wprowadzić drugą fazę zobaczyć czy na pewne produkty reagujemy źle no i jeśli tak to warto zindywidualizować tą dietę, żeby też nie dopuścić do nawrotu SIBO.

Dosyć dużo suplementów diety może okazać się pomocnych po za tym prebiotykiem o którym już wspomniałam no i dużo, dużo kwestii związanych ze stylem życia.


Jest to niesamowicie szeroki temat, jeśli potrzebujecie indywidualnej

pomocy to tak jak już wspomniałam zapraszam was serdecznie na wizytę.

Dawajcie znać w komentarzach czy chcielibyście czegoś jeszcze dowiedzieć na ten temat lub na temat innej choroby szczególnie związanej z jelitami ponieważ to jest temat który uwielbiam ale też współpracuje z wieloma osobami, które cierpią na różne inne choroby

więc jestem otwarta na wasze propozycje.489 wyświetleń

Comentarios


bottom of page