top of page

Jak wyleczyć SIBO? Przyczyny, objawy i dieta przy SIBO, IMO

Autor artykułu: Joanna Marciszewska

Czym jest SIBO? I jakie są objawy tego zaburzenia oraz dlaczego tak bardzo lubi nawracać nawet pomimo wprowadzenia antybiotykoterapii?

Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.


Czym jest SIBO i jakie występują rodzaje?

SIBO to takie zaburzenie, w którym występuje przerost bakterii w jelicie cienkim. I co ważne, w jelicie cienkim tak naprawdę fizjologicznie występują bakterie, oczywiście w znacznie mniejszej ilości niż w jelicie grubym ale celem terapii SIBO, nie jest to żeby całkowicie oczyścić jelito cienkie z bakterii. Tylko w pewien sposób zmodulować ich ilość w tym miejscu.

Wyróżniamy kilka rodzajów SIBO:

 • SIBO wodorowe czyli takie, w którym występuje przerost bakterii produkującej wodór i w tym przypadku dosyć często pojawiają się biegunki,

 • SIBO metanowe tak zwane IMO i tutaj jest przerost metanogenów często występują tu zaparcia.

 • SIBO mieszane, czyli zarówno metanogeny jak i bakterie produkujące wodór występują w nadmiernej ilości

 • SIBO siarkowodorowe. W celu diagnostyki SIBO, aktualnie stosuje się oddechowy test wodorowo-metanowy, który powie nam o tym czy właśnie jest przerost metanogenów lub bakterii produkujących wodór.

! Co ważne lepiej zdecydować się na ten wodorowo-metanowy niż na sam wodorowy, który, jest delikatnie tańszy ale możemy wtedy otrzymać fałszywie negatywne wyniki, ponieważ jeśli mamy przerost metanogenów to przy takim teście nic nam niestety nie wykaże. Jeśli w teście wyjdzie nam rzeczywiście, że SIBO u nas występuje

to następnie warto udać się do gastrologa, który prawdopodobnie

zaleci antybiotykoterapię.

Najczęstsze objawy SIBO

Najczęstsze objawy SIBO to:

 • duże wzdęcia,

 • biegunki,

 • zaparcia,

 • bóle brzucha,

 • nudności, niekiedy także zgaga,

 • niedobory pokarmowe.

Jest tego całkiem sporo ale jak widzicie nie są to takie specyficzne objawy po których od razu można rozpoznać że jest to SIBO. Dlatego też warto wykonać ten test żeby się upewnić. Ponadto szacuje się, że nawet ponad 80% osób z zespołem jelita drażliwego napotka na swej drodze właśnie SIBO, ponieważ szczególnie nieleczony zespół jelita drażliwego będzie faktycznie główną przyczyną SIBO, będzie mógł być główną przyczyną SIBO. Aktualnie leczenie przy zespole jelita drażliwego polega głównie na dopasowanej indywidualnie diecie. Tu polecam przede wszystkim dietę low FODMAP.

Co jeszcze, jeśli chodzi o terapię SIBO?


Niestety jest to zaburzenie które, lubi sobie nawracać. Szacuje się, że ok. u 44% osób, które przejdą terapię SIBO antybiotykoterapię, to w ciągu 9 miesięcy nawróci to zaburzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim z tego powodu, że SIBO występuje z jakiejś przyczyny. Jeśli my tej przyczyny nie znajdziemy to cały czas będą takie sprzyjające warunki do powstania SIBO i prawdopodobnie faktycznie SIBO znowu się pojawi, więc

myślę, że taki priorytetem przy leczeniu tego zaburzenia jest znalezienie prawdopodobnej, bo nigdy nie mamy pewności czy to co obstawiamy jest jedyną przyczyną, więc warto jest przyjrzeć się wszystkim przyczynom przerostów flory bakteryjnej w jelicie cienkim. I jeśli to jest możliwe to zminimalizować lub wykluczyć.

Dlaczego nie wszyscy na świecie mają SIBO? I jakie mechanizmy bronią nasze jelito cienkie przed tym rozrostem bakterii?


Mechanizmów jest sporo, jednym z nich jest wędrujący kompleks mioelektryczny.

Jest to taka gospodyni naszych jelit, która powoduje po przez skurcze mięśni gładkich wydalanie treści pokarmowej, która gdzieś tam jeszcze zalega w jelicie cienkim.

Dzięki czemu warunki takie, które mogłyby sprzyjać bakteriom, bo pozostała treść pokarmowa w jelicie cienkim to jest coś idealnego dla rozrostu bakterii, te warunki nie zostają spełnione bo jelito jest fajnie oczyszczone. Co ważne ten kompleks, nie działa od razu po posiłku, tylko musimy poczekać ok 2,3 godzin i mieć taką przerwę między posiłkiem jednym, a drugim żeby ten kompleks zaczął działać. Dlatego już tu widzimy pierwszą możliwą przyczynę SIBO.

Możliwe przyczyny SIBO:

- częste podjadanie,

- nie zachowywanie regularnych pór posiłków,

- niewłaściwe rozciąganie posiłków na kilka mniejszych przekąsek i w efekcie nie zachowywanie tych odstępów czasowych pomiędzy jednym posiłkiem a drugim.


 • Kolejnym mechanizmem obronnym są nasze enzymy trawienne, które mają działanie bakteriobójcze. Czyli jeśli mamy problem z wydzielaniem enzymów trawiennych. Przykładowo mamy niedokwasoty w żołądku albo nasze trzustka wydziela za mało enzymów trawiennych, albo nasza wątroba wydziela za mało żółci, to rzeczywiście też są to sprzyjające warunki do rozwoju SIBO.