top of page

Jak radzić sobie ze stresem w zespole jelita drażliwego (IBS)? Rady psychoterapeutki i dietetyczki.

Wspólnie z mgr Karoliną Ścigałą, psycholożką i psychoterapeutką z Przystań Ośrodek Psychoterapii omawiamy jak radzić sobie ze stresem przy IBS.

Poniżej znajdziesz fragment naszej rozmowy, a po dalszą cześć zapraszam na mój kanał na YouTube.
A: Cześć, z tej strony Joanna Marciszewska. Jestem dietetyczką kliniczną, specjalizuję się w chorobach jelit i dzisiaj porozmawiam z Karoliną Ścigała, która jest psychoterapeutką. O tym właśnie jak radzić sobie ze stresem przy zespole jelita drażliwego.

Karolina, opowiedz coś o sobie.

K: Nazywam się Karolina Ścigała, jestem psychologiem, psychoterapeutą. Prowadzę terapie indywidualne tutaj w Ośrodku Przystań, z którego właśnie nagrywamy filmik, ale też prowadzę szkolenia. Między innymi z tego, jak radzić sobie ze stresem i budować swoją odporność psychiczną.

A: Naprawdę myślę, że idealna osoba do tego, żeby odpowiedzieć myślę na wiele pytań, które pojawiają się w głowach osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Zauważono w takiej dużej metaanalizie, czyli badaniu kilku badań, że 36% osób z zespołem jelita drażliwego cierpi na depresję i powiedz, Karolina jak myślisz, co jest pierwsze zazwyczaj? Czy na początku rodzi się nasz problem w jelitach, na przykład rozwija się zespół jelita drażliwego i w wyniku tego zaczynamy jest na przykład większy stres i lęk? Czy może jest na odwrót, że na początku jest stres lęk czy depresja, a później rozwijają się problemy jelitowe?

K: Badania, które znalazłam, pokazały, że jest jedno i drugie. Natomiast jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, to tutaj przyczyna tego jest bardzo wiele czynnikowa a i najczęściej zależy właśnie od tego, w jakie interakcje między sobą te czynniki wchodzą. Tą część gastryczną zostawię poza sobą, bo nie jestem specjalistą. Natomiast w ogóle w reakcji na stres, nawet u osób, które nie cierpią, na te zaburzenia bierze udział nasze jelito i nasz żołądek. I stres jest taką odpowiedzią fizjologiczną naszego organizmu na wyzwania, które się pojawiają w naszym życiu. Na ogólnie rzecz mówiąc stresory. I to jest tak że, w tym bierze udział nasz układ nerwowy część, którą nazywamy autonomiczną, czyli taka, która dzieje się bez naszej woli i ona odpowiada między innymi za oddychaniem za przełykanie śliny, za mruganie oczami. I ta część taki obszar, który nazywamy współczulnym i ten obszar właśnie aktywuje i odpowiada za to, co czujemy w trakcie stresu. I nie będę teraz opowiadała o całej tej reakcji, natomiast skupię się właśnie na tym obszarze jelitowo żołądkowym. Jest tak, że my w momencie, kiedy pojawia się wyzwanie, kiedy pojawia się stresor nasz organizm stara się tak przygotować nasze ciało do tego, żeby sobie z tym stresem poradzić. W związku z czym my potrzebujemy dużo energii, żeby tą energię mieć na poradzenie sobie ze stresem wyłączane są te funkcje, które w danym momencie nie są potrzebne i tylko funkcją jest trawienie ministra, więc nasz żołądek przestaje trawić, nasze jelito cienkie przestaje pracować, ale pozostaje kwestia jelita grubego, w którym są już resztki naszej przemiany materii, czyli substancje, które mogą zostać wydalone. To jelito grube też absorbuje jeszcze pozostałości wody, więc w momencie, kiedy pojawia się duży stresor, żołądek przestaje pracować, jelito cienkie przestaje pracować, natomiast nasze jelito grube zaczyna się kurczyć, żeby pozbyć się zbędnego balastu, bo jednak taką podstawową odpowiedzią, na stres która jest w środowisku ewolucyjnie, to jest reakcja walki ucieczki.

I po co walczyć i uciekać ze zbędnym balastem. Dla tego jelito grube zaczyna się kurczyć i normalnie adsorpcja wody z jelita grubego trwa dosyć długo, natomiast tutaj musimy zadziałać szybko. Natomiast u osób, które cierpią na jelito drażliwe te reakcje można powiedzieć, że jest pewna podatność na stres, że ten układ współczulny jest nader aktywny.

Dodatkowo też u osób, które cierpią na jelito wrażliwe jest większe czucie trzewne, czyli to czucie z wnętrza naszego ciała tyle. Czyli ból trochę bardziej odczuwany niż u osób zdrowych. Dokładnie to oczywiście nie wyjaśnia całego jelita drażliwego natomiast pokazuje pewien mechanizm, który jest, bo nawet nie jedna osoba, która nie cierpi na jelito drażliwe sytuacji w dużego stresu, jak na przykład wystąpienia publiczne czy takie zagrożenie życia no czasami się zdarza, że pojawia się biegunka.

A: No tak ten taki ucisk w brzuchu, ale faktycznie jak sobie wyobrazimy kilka tysięcy lat temu, kiedy pewnie to się jakoś wyewoluowało to musieliśmy uciekać przed jakąś zwierzyną, to faktycznie nie jest to miejsce i czas, żebyśmy trafili sobie właśnie zjedzony posiłek, czy żebyśmy mieli ten dodatkowy balast w jelicie grubym. No a teraz, jeśli się stresujemy przed przemówieniem publicznym to akurat nie jest sprzyjające, ale dalej zostało.

K: Myślę, że u ludzi to jest jeszcze cięższa, bo to reakcja fizjologiczna jest podobna u ludzi i zwierząt. Natomiast no z reguły ona powstała do tego, żeby reagować na stres, który już istnieje na stresor, który się pojawia, a u nas zaczyna się myślenie więc my często jeszcze zanim ten stresor się pojawi, już się stresujemy. Jak to będzie? Czasami też w naszej głowie myślimy antycypujemy o wydarzeniach, które mogą mieć miejsce ani muszą, i też dodatkowo się stresujemy. Więc wracając do badań, można powiedzieć, że osoby, które cierpią na jelito wrażliwe chwilę są bardziej wrażliwi na działanie Stresora, a i też często bardzo silne stresory, mogą wywołać już objawy gdzieś tam związane z tematem jelita drażliwego, które się zaczynają bądź pogorszyć tą osób, które już cierpią na to zaburzenie [...] Zainteresowała Cię ta rozmowa? Jeśli tak to zapraszam po więcej:


126 wyświetleń

Commentaires


bottom of page