top of page

Skuteczne odchudzanie bez efektu jo-jo? To możliwe!

Autor artykułu: mgr Joanna Marciszewska

W artykule poniżej znajdziesz udowodnione naukowo sposoby, jak skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo. Jak patrzeć na dietę, na siebie, na swój cel żeby tego uniknąć.Czy skuteczna dieta, to tylko restrykcyjna?

Jeśli masz takie przekonanie, że żeby dieta była skuteczna to musi być

bardzo restrykcyjna i bardzo dokładnie utrzymywana, to masz wyższe ryzyko

efektu jo-jo. Zauważono, że im bardziej restrykcyjnie podchodzimy do naszej

diety i nie pozwalamy sobie na odstępstwa, tym większa szansa na to że wrócimy do masy ciała sprzed odchudzania. W dodatku osoby, które są nie tylko restrykcyjne ale też impulsywne i pod wpływem impulsu łatwo zdarzy im się coś zrobić czego nie planowali, to te osoby znajdują się już na szarym końcu tych, którym może się coś udać z odchudzaniem skutecznego, bez efektu jo-jo, więc jeśli zauważacie u siebie tą restrykcje to czas popracować nad elastycznością. Naprawdę w diecie odchudzającej jest miejsce na pizze, chipsy, frytki, lody, czekoladę. Tylko kwestia jest ilości i też tego, nie było to planowane, na przykład co piątek pozwalacie sobie na coś i czekacie na ten piątek przez cały tydzień. Tylko żeby, to było spontaniczne. Jest to bardzo trudne dla osób, które jak dotąd miały takie restrykcyjne podejście do diety ale okazuje się, że czasem jest to niezbędne żeby nie doświadczyć nawet kolejny, kolejny, kolejny raz efektu jo-jo.

Impulsywność

Nie dajemy sobie prawa do tego żeby mieć jakieś odstępstwa od diety, a mamy

skłonność do impulsywności zdarzy się nam jednak zjeść czego nie planowaliśmy

to wtedy wyrzuty sumienia nas zaleją i nie będziemy w stanie się z tego podnieść i wrócimy do poprzednich nawyków żywieniowych. Jeśli twoim celem jest odchudzanie, to zastanów się jak postrzegasz przyczynę tego, że masz teraz nadmierną masę ciała. Czy jest to przez Ciebie i przez twoje działania, czy stało się to przez

otoczenie i przez to w jakiej sytuacji Ty się znalazłaś/eś. Jest to teoria psychologiczna, która dzieli ludzi na:


  • eksternalistów,

  • internalistów,

a właściwie postrzeganie niektórych sytuacji na eksternalistyczne i internastistyczne.

Internaliści to osoby, które uważają że ich działania, ich decyzje wpływają

na ich życie i głównie to wpływa na ich życie, a eksternaliści uważają, że

całe otoczenie, los, inni ludzie wpływają na to jak ich życie i los wygląda.

Zauważono, że osoby które mają to podejście internalistyczne to mają

wyższą szansę na utrzymanie tej diety odchudzającej, na utrzymanie też

efektu diety odchudzającej i generalnie dużo łatwiej jest im osiągać, nie tylko

cele odchudzające ale też inne.

Eksternaliści, nie mają już takiego ,, szczęścia'' ale to właśnie wynika z

postrzegania tej rzeczywistości, ponieważ internalista kiedy przyjdzie do mnie do gabinetu z zamiarem redukcji masy ciała, to wymieni mi właściwie wszystkie przyczyny tej nadmiernej masy ciała. Powie o tym, że nie chciało mi się chodzić na siłownie, kupowałem dużo słodyczy za dużo podjadałem i mamy na tacy wszystkie przyczyny którymi możemy się zająć, bo ta osoba też wierzy, że ma na to wpływ i że tak jak miała wpływ na to że ta masa ciała się zwiększyła, tak samo ma wpływ na to że ta masa

ciała może się obniżyć.


Z kolei eksternalista, powie mi w gabinecie że ma nadmierną masę ciała bo żona/mąż jest niewspierający, że w pracy są słodycze, że w ogóle wszyscy czegoś chcą, a w sumie to nie ma czasu przez to że inni czegoś chcą i tak dalej i tak dalej. I z taką osobą, dużo trudniej jest współpracować ponieważ nie będzie wiedziała tego, że ma też sprawczość w tym żeby odkręcić tą całą sytuację ponieważ uważa że ta sytuacja, że jest nadmierna masa ciała wynika nie z jego decyzji jej decyzji tylko z otoczenia. A ciężko zmieniać cały świat, tylko po to żebyśmy zredukowali masę ciała.


Jeśli zauważasz u siebie takie eksternalistyczne podejście to spróbuj dostrzec, jakie są przyczyny które ty możesz zmienić, na które ty możesz mieć wpływ tego że masz nadmierną masę ciała i na nich warto się skupić. ! Kolejna sprawa to bycie dumnym z samych siebie w trakcie diety odchudzającej. Zauważono, że osoby które nie doświadczają tego poczucia dumy mają wyższą szansę na to, że zrezygnują z diety przed osiągnięciem

celu, a także że doświadczą efektu jo-jo.! Zauważać wszystkie drobne zmiany, które wprowadzamy, czyli po każdym dniu kiedy jedliśmy fajnie, kiedy mieliśmy aktywność fizyczną, warto być z siebie dumnym a nie dopiero po osiągnięciu redukcji 20 kg. Po prostu nasza psychika może temu nie podołać, więc warto się zmotywować pozytywnie i dzięki temu ten efekt będzie skuteczniejszy.


Badania naukowe


W badaniach naukowych zauważono, też taką ciekawą rzecz że osoby które oceniają swoją wartość przez pryzmat masy ciała mają niższą szansę na osiągnięcie celu redukcji masy ciała. Zatem oczywiście wymaga to dużej pracy nad sobą żeby zmienić takie mniemanie ale naprawdę warto i jeśli że zauważasz że w taki rzeczywiście sposób myślisz o sobie, jeśli masz trochę mniej kilogramów to myślisz że jesteś super, a jak masz trochę więcej kilogramów to myślisz, że jesteś beznadziejny/a. To zdecydowanie jest element na którym warto popracować samemu lub z psychologiem/psychoterapeutą żeby nie dopuścić do tego, że po raz kolejny nie uda się osiągnąć celu redukcji masy ciała lub po raz kolejny pojawi się efekt jo-jo.

Dziękuję za przeczytanie artykułu :)

29 wyświetleń

コメント


bottom of page