top of page

Jak skutecznie obniżyć podwyższone trójglicerydy: przyczyny, dieta i leczenie

Autor artykułu: Dietetyk Joanna Marciszewska


Podwyższone trójglicerydy stanowią istotne ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i zawał serca. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ostrego zapalenia trzustki, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zrozumienie przyczyn oraz zastosowanie odpowiednich metod leczenia, w tym zmiany diety, jest kluczowe dla kontrolowania poziomu trójglicerydów i zachowania dobrego stanu zdrowia.Kiedy trójglicerydy są za wysokie?

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca (American Heart Association) oraz innymi autorytetami zdrowotnymi, poziomy trójglicerydów we krwi są klasyfikowane w następujący sposób:

  • Normalne: Mniej niż 150 miligramów na decylitr (mg/dL),

  • Na granicy podwyższone: 150-199 mg/dL,

  • Podwyższone: 200-499 mg/dL,

  • Bardzo wysokie: 500 mg/dL lub więcej.

Poziom trójglicerydów powyżej 150 mg/dL jest uznawany za podwyższony, co może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca, w szczególności gdy towarzyszą mu inne czynniki ryzyka, takie jak niski poziom HDL („dobrego” cholesterolu) czy wysoki poziom LDL („złego” cholesterolu). Bardzo wysokie stężenie trójglicerydów, przekraczające 500 mg/dL, zwiększa ryzyko ostrego zapalenia trzustki.


Warto zauważyć, że poziom trójglicerydów jest zmienny i może być zmieniany przez wiele czynników, w tym dietę, aktywność fizyczną, spożywanie alkoholu oraz inne stany zdrowia, takie jak cukrzyca i otyłość. Z tego względu zarządzanie poziomem trójglicerydów często wymaga kompleksowego podejścia, w tym zmian w stylu życia, takich jak poprawa diety i zwiększenie aktywności fizycznej.


Przyczyny podwyższonych trójglicerydów

Niekiedy wysokie trójglicerydy wynikają z nieprawidłowego przygotowania się do badań, ale częściej stoją za nimi inne czynniki, takie jak:

  • Nieprawidłowa dieta,

  • Nadużywanie alkoholu,

  • Choroby metaboliczne jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca,

  • Przyjmowanie niektórych leków, w tym sterydów.

Zrozumienie tych przyczyn jest pierwszym krokiem w kierunku skutecznego leczenia.


Dieta a podwyższone trójglicerydy Zmniejszenie spożycia cukrów prostych

Cukry proste, zwłaszcza fruktoza, mają znaczący wpływ na zwiększenie produkcji trójglicerydów przez organizm. Ograniczenie spożycia słodyczy, słodzonych napojów oraz produktów bogatych w cukry dodane jest zatem niezbędne.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym, obfitująca w błonnik, wspomaga stabilizację poziomu glukozy we krwi, co może przyczynić się do obniżenia trójglicerydów.

Zwiększenie spożycia białka

Dieta bogata w białko, w ilości około 1,4 g na kg masy ciała, może wspomagać redukcję trójglicerydów, poprawiając jednocześnie kompozycję ciała i zwiększając uczucie sytości.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Tłuste ryby morskie, orzechy włoskie i olej lniany są doskonałymi źródłami kwasów omega-3, które mogą skutecznie obniżyć poziom trójglicerydów. Zalecane jest spożywanie tłustych ryb co najmniej dwa razy w tygodniu.

Kontrola masy ciała

Nadwaga i otyłość mogą przyczyniać się do podwyższonych trójglicerydów. Redukcja masy ciała o 5-10% może znacząco obniżyć ich poziom.

Ograniczenie spożycia alkoholu

Alkohol ma bezpośredni wpływ na zwiększenie poziomu trójglicerydów. W przypadku podwyższonych trójglicerydów zalecana jest całkowita abstynencja.


Leczenie podwyższonych trójglicerydów


Oprócz diety, ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich, które mogą obejmować farmakoterapię. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie specyficznych leków obniżających poziom trójglicerydów. Regularne monitorowanie poziomu lipidów w surowicy krwi jest kluczowe dla oceny skuteczności leczenia.

24 wyświetlenia

Comments


bottom of page