top of page

Dlaczego dieta low FODMAP nie działa u niektórych osób?


Dieta low FODMAP zdobywa popularność jako skuteczne narzędzie w łagodzeniu objawów IBS (zespół jelita drażliwego), ale nie każdy odczuwa jej korzyści. W tym artykule zbadamy, dlaczego dieta low FODMAP może nie przynosić oczekiwanych efektów, koncentrując się na zawartości FODMAP w diecie, objawach IBS, SIBO i innych kluczowych aspektach.
Czym jest dieta low FODMAP?


FODMAP to akronim odnoszący się do fermentowalnych oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, które mogą powodować objawy u osób z IBS. Dieta low FODMAP ogranicza te związki, pomagając w redukcji dolegliwości takich jak wzdęcia, ból brzucha czy zaburzenia rytmu wypróżnień.

Przyczyny tego, że dieta low FODMAP nie działa

Nieprawidłowe stosowanie diety

Jedną z głównych przyczyn, dla których dieta low FODMAP może być nieskuteczna, jest nieprawidłowe stosowanie gramatur dozwolonych produktów. Ścisłe przestrzeganie zalecanych ilości jest kluczowe, a zignorowanie tych wytycznych może prowadzić do braku poprawy.
Za krótki czas stosowania


Cierpliwość jest niezbędna podczas stosowania diety low FODMAP. Pierwsza faza, mająca na celu redukcję objawów, powinna trwać od 2 do 6 tygodni. Przerwanie diety przed upływem tego czasu lub zbyt wczesne oczekiwanie na efekty może prowadzić do błędnych wniosków o jej nieskuteczności.

SIBO i inne choroby współistniejące

Niektórzy pacjenci mogą cierpieć na SIBO (przerost bakteryjny w jelicie cienkim) lub inne choroby współistniejące, które wymagają innych, dodatkowych form terapii. Dieta low FODMAP może w tych przypadkach przynieść jedynie częściową poprawę.

Niedobór błonnika

Dieta low FODMAP nie oznacza diety bez błonnika. Niedobór błonnika może pogorszyć objawy, dlatego ważne jest, aby wciąż spożywać odpowiednie ilości błonnika z dozwolonych źródeł.

Wysoki poziom stresu


Stres może znacząco wpływać na objawy IBS, niezależnie od diety. Wprowadzenie technik relaksacyjnych i zarządzanie stresem są kluczowe dla osiągnięcia poprawy.


Wysokie oczekiwania


Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania wobec diety low FODMAP. Nie zawsze przynosi ona 100% poprawę, ale znacząca redukcja objawów już może być sukcesem.


Postać IBS


Warto zaznaczyć, że dieta najlepiej sprawdza się u osób z biegunkową postacią IBS. W przypadku zaparciowej postaci IBS konieczne może być dodatkowe skupienie się na łagodzeniu zaparć.


Indywidualne Różnice w Odpowiedzi na Dietę


Nie każda osoba z IBS będzie reagować na dietę low FODMAP w taki sam sposób. Około 20% osób może nie doświadczyć znaczącej poprawy, co podkreśla potrzebę indywidualnego podejścia i potencjalnego poszukiwania alternatywnych metod leczenia.


O tym pamiętaj na diecie low FODMAP


  • Przestrzeganie Gramatur: Niezwykle ważne jest ścisłe trzymanie się zalecanych gramatur produktów spożywczych dozwolonych w diecie low FODMAP.

  • Czas Trwania Diety: Wymagana jest cierpliwość, by dać diecie czas na zadziałanie, zalecane jest stosowanie jej przynajmniej przez 2 do 6 tygodni.

  • Rozpoznanie Choroby: Dieta może nie działać, gdy obecna jest inna, niezdiagnozowana choroba, tak jak SIBO, co wymaga specyficznego leczenia.

  • Spożycie Błonnika: Upewnij się, że twoja dieta zawiera wystarczającą ilość błonnika, nawet przy ograniczeniach FODMAP.

  • Zarządzanie Stresem: Stres jest znaczącym czynnikiem wpływającym na IBS, więc jego redukcja może wspomóc efektywność diety.

  • Realistyczne Oczekiwania: Zrozumienie, że dieta może nie przynieść 100% poprawy, ale znacząca redukcja objawów jest już sukcesem.

  • Indywidualne Różnice: Rozpoznanie, że dieta low FODMAP nie działa dla każdego i może wymagać indywidualnego dostosowania lub poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Dieta low FODMAP to potężne narzędzie w walce z objawami IBS, ale nie jest panaceum. Jej skuteczność może być ograniczona przez nieprawidłowe stosowanie, niezdiagnozowane choroby współistniejące, niedostateczne spożycie błonnika, wysoki poziom stresu oraz indywidualne różnice w odpowiedzi na dietę. Kluczem do sukcesu jest ścisłe przestrzeganie wytycznych diety, cierpliwość, realistyczne oczekiwania oraz otwartość na dostosowanie strategii leczenia w zależności od osobistych doświadczeń i potrzeb.

27 wyświetleń

Comments


bottom of page