top of page

Przepis na pyszną pizzę low FODMAP

Zaktualizowano: 16 paź 2021

Wielu moich pacjentów tęskni na diecie low FODMAP za niektórymi smakami - jednym z nich jest smak pizzy. Rzeczywiście trudno jest o zamówienie pizzy low FODMAP, ale z powodzeniem możemy zrobić ją w domu. Jak zawsze, mąka 2ab sprawiła, że upieczenie takiej pizzy było niezwykle proste - w dodatku po upieczeniu ciasto było przyjemnie chrupkie. Pizza low FODMAP z tego przepisu jest na tyle smaczna, że z całą pewnością możecie ją podać swojej rodzinie i znajomym - prawdopodobnie nie zorientują się, że była przygotowywana według nieco innych zasad niż standardowa pizza. :)


W mojej pizzy low FODMAP nie mogło zabraknąć warzywnych dodatków. Zawsze zaznaczam na swoich webinarach o tej diecie, że najczęstszym błędem jest zbyt niskie spożycie błonnika pokarmowego. Aby tego uniknąć musimy dbać o to, aby w każdym posiłku znalazła się porcja warzyw, owoców, pełnych ziaren lub orzechów. Ważne, aby w ciągu całego dnia spożyć co najmniej 25 g błonnika pokarmowego - porcja tej pizzy zapewni Wam 6,1 g w jednej porcji.


Osobom zmagającym się z zaparciami proponowałabym dodanie ok. 3 łyżek otrąb owsianych do sosu pomidorowego - nie będzie tego czuć w smaku, ale pomoże w spożyciu odpowiedniej ilości błonnika nierozpuszczalnego, który bardzo pomaga przy zaparciach.


Do pizzy low FODMAP dodałam paprykę, cukinię, kukurydzę, pomidorki, szpinak i oliwki. Z kolei sos do pizzy jest mocno pomidorowy - składa się z solidnej porcji pomidorów krojonych. Pamiętajmy jednak, aby nie zjeść ca