top of page

Czy można łączyć alkohol z energetykiem? Jakie są skutki zdrowotne takiego połączenia?

Dlaczego połączenie alkoholu z napojami energetycznymi jest tematem badań naukowych? Żywieniowe badania naukowe zwykle dotyczą ważnych kwestii - w szczególności takich, które wpływają na zdrowie człowieka. Dlaczego w takim razie ktoś wpadł na pomysł, aby zająć się badaniem drinków z red bullem? Jednym z najbardziej przekonywujących powodów jest statystyka - w USA aż POŁOWA nietrzeźwych pacjentów, trafiających na szpitalne oddziały ratunkowe, potrzebowała pomocy po spożyciu alkoholu w połączeniu z napojami energetycznymi. Ten fakt zaskoczył mnie na tyle, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Pomyślałam też, że Sylwester może być dla Was dodatkową motywacją do poszerzenia wiedzy w zakresie drinków, dlatego zapraszam do lektury.Zachowanie po pobudzającym drinku

Z badań wynika, że osoby spożywające alkohol w połączeniu z napojami energetycznymi częściej podejmują się prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym, ulegają zranieniu, wymagają leczenia i mają większe ryzyko alkoholizmu niż osoby przyjmujące tylko alkohol, a w takiej samej dawce.

Jakie jest wyjaśnienie tego zjawiska? Prawdopodobnie wynika to z dwóch ważnych faktów - pobudzającego działania energetycznych drinków i profilu osób, które po nie sięgają.

Profil osoby wybierającej wódkę z red bullem Okazuje się, że uczestnicy badań wybierający drinki z napojami energetycznymi, często charakteryzują się cechami, które sprzyjają niebezpiecznym zdarzeniom po alkoholu. Zwykle to młodzi mężczyźni, chętnie podejmujący ryzykowne zachowania, o niższym poziomie edukacji i niższym dochodzie niż osoby, które nie spożywają alkoholu w tym połączeniu. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kto pije takie drinki, będzie miał takie cechy - pamiętajcie, że to tylko statystyka. Tutaj pojawia się pytanie - co jest przyczyną, a co skutkiem? Czy te osoby wsiadają nietrzeźwe do auta, bo lubią ryzykowne zachowania, czy dlatego, że połączyli alkohol z red bullem?

Jak się czujemy po wypiciu tego drinka? Na zachowanie po takim połączeniu z pewnością nie wpływają tylko cechy, którymi się charakteryzujemy, ale także zmiana samopoczucia. Udowodniono, że kofeina i inne substancje pobudzające zmniejszają uczucie senności i zmęczenia po alkoholu, tworząc złudny obraz bycia bardziej trzeźwym niż w rzeczywistości. W 2013 roku wydano wyniki eksperymentu, w którym sprawdzono poziom pragnienia sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu w 3 grupach: 1 grupa - wypiła napój bez alkoholu, 2 grupa - alkohol, 3 grupa - alkohol z napojem energetycznym. Wykazano, że osoby z 3 grupy wykazywały większą chęć wypicia kolejnego drinka, niż osoby z grupy 1 i 2. Konsekwencją wzmożonego pragnienia wypicia alkoholu, następującego po połączeniu go z napojami energetycznymi, jest spożycie większej ilości alkoholu, przy jednoczesnym poczuciu bycia "bardziej trzeźwym", co predysponuje do ryzykownych zachowań.

Podsumowując Lepiej unikać łączenia alkoholu z kofeiną i innymi substancjami pobudzającymi, które znajdują się w napojach energetycznych, ponieważ po wypiciu takiego drinka: - zmienia się subiektywna ocena naszego samopoczucia - wydaje nam się, że jesteśmy bardziej trzeźwi niż w rzeczywistości, - w konsekwencji - potrzebujemy więcej alkoholu, aby odczuć jego działanie, - chętniej sięgniemy po kolejną dawkę alkoholu, co sprzyja wypijaniu większej ilości, - istnieje większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, choć ta kwestia może być przyczyną, a nie skutkiem. Bibliografia:

  1. Marczinski C., Fillmore M., Henges A. et al.:Mixing an energy drink with an alcoholic beverage increases motivation for more alcohol in college students. Alcohol Clin Exp Res 2013, 37(2), 276-83.

  2. Verster J.,2, Benson S., Johnson S. et al.: Mixing alcohol with energy drink (AMED) and total alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis. Hum Psychopharmacol 2016, 31(1), 2-10.

4452 wyświetlenia

Comments


bottom of page