top of page

Dieta antyhistaminowa TABELA - pobierz PDF

dieta antyhistaminowa.png

Dieta przy nietolerancji histaminy

Zacznij odpowiednią dietę przy nietolerancji histaminy! Tabela diety antyhistaminowej zawiera ponad 300 produktów, podzielona jest na produkty dozwolone, niedozwolone i ograniczane. Dieta antyhistaminowa zalecana jest przy nietolerancji histaminy.

Dieta antyhistaminowa tabela - jest opracowana na podstawie aktualnych badań naukowych i jest na bieżąco aktualizowana przez dietetyczkę mgr Joannę Marciszewską oraz mgr Aleksandrę Pośpiech, specjalistki w dziedzinie diety antyhistaminowej.

shallow%20photography%20of%20leaves_edit
round green and yellow fruit lot_edited.jpg

Dieta antyhistaminowa tabela PDF - dla kogo?

Jeśli chorujesz na nietolerancję histaminy i chcesz wprowadzić dietę antyhistaminową w celu zminimalizowania objawów, to pobierz tabelę i dowiedz się:

  • gdzie występuje histamina i jakie produkty są jej wyzwalaczami,

  • jak obniżyć poziom histaminy w organizmie poprzez zmianę diety,

  • w czym występuje histamina w dużej ilości, a w czym jej nie ma.

Pamiętaj, że dieta antyhistaminowa (zwana także jako dieta niskohistaminowa) opiera się nie tylko na odpowiednim doborze produktów, ale również na odpowiednim przechowywaniu i spożywaniu świeżych potraw.

Jak została stworzona ta tabela produktów niskohistaminowych?

Tabela diety antyhistaminowej jest skonstruowana w oparciu o badania naukowe w zakresie produktów bogatych w histaminę i inne aminy biogenne, a także będących wyzwalaczami histaminy i inhibitorami DAO.

 

Dlaczego są różne listy produktów dla diety antyhistaminowej?

Niestety pomimo wieloletnich badań w tym temacie, nadal trudno o spójne tabele produktów w diecie antyhistaminowej. Jednak, aby ułatwić jej stosowanie postaraliśmy się stworzyć jednolitą listę, która na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat może się zmieniać w zależności od pojawiających się nowych doniesień naukowych. Właśnie dlatego bardzo ważna jest obserwacja własnego samopoczucia i w przypadku wystąpienia objawów po produkcie - unikanie go indywidualnie. Na dobre badania z zakresu produktów odpowiednich na diecie antyohistaminowej będziemy musieli niestety poczekać jeszcze kilka lat.

 

Na diecie antyhistaminowej liczy się świeżość potraw i produktów

UWAGA! Nawet produkty z listy bezpiecznych produktów na diecie antyhistaminowej mogą stać się niedozwolone, jeśli nie jest zachowana higiena i odpowiednie przechowywanie. Przykładowo, jeśli przygotujemy pstrąga i będziemy go jeść przez kolejne 4-5 dni, to istnieje szansa, że wyzwolą się u nas objawy. Jedzenie świeżo przygotowanych potraw, nie zalegających przez kilka dni to podstawa na diecie niskohistaminowej. Mrożenie może być dobrym pomysłem, ponieważ zachowa świeżość i pozwoli zapobiec marnowaniu jedzenia.

 

Czytaj składy produktów!

Niektóre barwniki i konserwanty są wyzwalaczami histaminy/ inhibitorami DAO. Uważaj na poniższe substancje:

  • benzoesan sodu, dwutlenek siarki, azotyny,

  • żółcień pomarańczowa,

  • czerwień allura,

  • azorubina,

  • czerń brylantowa,

  • tartazyna,

  • BHA, BHT, gallusany.

Dieta antyhistaminowa - dietetyk kliniczny

a.graff-partyka-85 (4).JPG

Jestem dietetykiem klinicznym, po ukończonych studiach magisterskich z dietetyki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

 

Specjalizuję się w prowadzeniu pacjentów z nietolerancją histaminy, zespołem jelita drażliwego (IBS) i SIBO, wykorzystując znajomość zasad i postępowania przy diecie low FODMAP.

 

W 2019 r. odbyłam dietetyczny staż naukowy w Stanach Zjednoczonych i ukończyłam kursy "Nietolerancja histaminy" prowadzony przez Tadeusza Sowińskiego oraz "Nietolerancja histaminy okiem dietetyka".

round green and yellow fruit lot_edited.jpg

Profesjonalna, indywidualna i rzetelna obsługa w miłej atmosferze. Widac zaangażowanie w każdego klienta, oraz to że Pani Joanna ma ogromną wiedzę i na bieżąco ja poszerza. Dzięki Pani Joannie, ja i mój żołądek czujemy się znacznie lepiej, bez przyjmowania ogromnej ilości leków i wykonywania bezsensowny badań za masę pieniędzy.

Paulina M.

Wszystkie opinie, z którymi moi pacjenci chcieli się podzielić publicznie znajdziecie na portalu Znany Lekarz, Facebook i Google.

Nietolerancja histaminy - dietetyk online opinie

Pani Joanna pomogła mi we wszystkich dolegliwościach związanych z zespołem jelita drażliwego co znacznie poprawiło jakość mojego życia. Brzuch nie boli a Pani Joanna to przemiła osoba. Dobrze przeprowadziła mnie przez wszystkie etapy diety Fodmap. Łatwe i smaczne posiłki.

Krystian K.

Polecam z całego serca! Starannie ułożone zalecenia, które szybko rozwiązały moje problemy z jelitami :) Zalecenia uwzględniały moje upodobania, bez usilnego wciskania produktów których nie lubię. Do tego super suplementacja uwzględniająca inne problemy zdrowotne. Stały i bardzo sympatyczny kontakt. Jeszcze raz polecam serdecznie! :)

Magda B.

Pani dietetyk bardzo kompetentna i konkretna. Dużo tłumaczy, poświęca tyle czasu, ile potrzeba. Jadłospis ułożony indywidualnie z uwzględnieniem wszystkiego, co lubię. Dieta wygląda rewelacyjnie, aż ma się ochotę dbać o przestrzeganie. Gorąco polecam

Iza

bottom of page